444 7 633   info@estetikmed.com
Bizi Arayın: 444 7 633

Lazer Epilasyon Kaç Seans Yapılmalıdır?

lazer-epilasyon-oncesi-uygulamalar

Lazer Epilasyon Kaç seans yapılmalıdır?

Lazer Epilasyon yönteminde 2. mühim etken kılların hayat evresidir. Her kıl sırasıyla anagen, katagen, telogen olmak üzere 3 evrede hayatını tamamlar. Anagen evrede kılın tek ucu cilt altında kök içindedir ve kıl gövdesi cilt yüzeyine civarı uzanmıştır. Dışarıdan görünmektedir. Bu evredeki kıla dışarıdan verilen lazer enerjisi kılın gövdesi süresince köke civarı iletilir ve kıl kökünde yepyeni kıl oluşumunu engelleyecek harabiyet oluşturulur.

Bu işlem gerçekleşirken etraftaki bütün dokular ( kas, yağ doku, damarlar, sinirler ve komşu organlar ) korunur. Zira 755 nm dalga boyundaki epilasyon lazerinin kromoforu ( hedefi) sadece melanindir. Buda kocaman oranda kılda mevcuttur. Tek seansta sadece anagen evrede yer alan kıllar tamamıyla yok olur. Vücudumuzdaki kılların çeşitli hayat aşamaları vardır. Benzer alanda çeşitli evrelerde kıllar olabilmektedir. Takip eden itinalı randevular ile bir evvelki seansta çeşitli evrede meydana gelen kılın bu kez anagen evrede yakalanması hedeflenir.

Tedaviye Uygun Alanlar Nerelerdir?

Lazer epilasyonda, bayanlarda yüz, erkeklerde sırt ve omuz bölgeleri en dirençli alanlardır. Bu tip vaziyetlerde ek olarak uzunca seanslar ve çeşitli metot kombinasyonları yapmak gerekebilir.

Lazer epilasyonda seans aralığı vücutta 7-8 hafta, yüzde 4-6 hafta arayla uygulanmalıdır. Kontrol seansları işlemden 1 hafta ek olarak sonra dökülmeyen kıllara uygulanmalıdır.